Diunkerkas

Išgirdę Christopher Nolan, kaip režisieriaus poziciją iškarta imame tikėtis kažko ypatingo. Kino gurmanai puikiai žino tokius filmus, kaip „Tamsos riteris“, „Pradžia“ ir „Tarp žvaigždžių“. Šįkart karinė istoriją, apie 1940 metų, gegužės pabaigos įvykius, kuomet Vokiečių kariai Diunkerko paplūdimiuose apsupo sąjungininkų pajėgas. Tai herojiška istorija, kupina įtampos, veiksmo ir dramos.

„Diunkerkas“ nuo pat pradžių prikausto ir nepaleidžia iki pabaigos. Istorija rutuliojasi nepaleisdama didžiulės įtampos, o žiūrovas paliktas laukime, tarsi klausdamas „Kas toliau?“. Neviltis, drama, bejėgiškumas, nelaimės, incidentai ir nuolat, viso filmo metu skambantis įtemptas garso takelis, tarsi tuoj tuoj kažkas nutiks. Visas filmas tai vienas didelis laukimas, nežinant nei ko lauki nei ar sulauksi. Jis išsiskiria iš mums įprastų istorijų eigos ir pasakojimo tipo. Žiūrisi gana sudėtingai.

Aktoriai realistiški, tačiau pasimetę, viskas painu, kelia daug klausimų. Vyrauja chaosas. Tai atsispindi ir vaidyboje. Tačiau taip ir turi būti. Tai priverčia žiūrovą tapti pasimetusiu ir pačiam drauge išgyventi visą tą nežinią. Žinoma čia matome ne vieną puikų aktorių, išskirti galėtume Mark Rylance, Kenneth Branagh, Tom Glynn-Carney, Tom Hardy, Cillian Murphy, Harry Styles. Nors pradėjus vardinti imi galvoti apie daugybę kitų puikiai pasirodžiusių aktorių. Jų sąrašas išties nemažas.
Filmo pateikimas tiesmukas, konkretus, čia nevyrauja daugybė perspaustų veiksmo scenų efektų, dėmesys skiriamas pačiai nuotaikai ir istorijai paaštrinti, kas labiausiai matoma veikėjų veiduose, emocijose ir elgsenoje.

Garso takelis puikus, tačiau jis pernelyg akcentuojamas ir skamba praktiški viso filmo metu. Tai muzika, kuri kelia įtampą ir verčia nuolat kažko laukti, kažko blogo, baisaus ir netikėto. Žinoma filmas pilnas tokių staigmenų. Tačiau tokia nuotaika kuriama net ir tada kai nenutinka visiškai nieko.
Tačiau taip turbūt ir norėta viską pateikti, tokioje nuotaikoje ir nežinioje paliktas žiūrovas kuo puikiausiai pajaučia filmo ir pateikiamos istorijos atmosferą.
Filmą peržiūrėjome pačioje didžiausioje „Multikino“ kino salėje.
Vertiname 8 iš 10.