Mirtingos mašinos

Fantastiniai filmai toli gražu prie širdies ne visiems. Tačiau kai kalba pasisuka, kad ir apie kadaise buvusį itin populiarųjį „Žiedų valdovą“, viskas pasirodo kiek kitaip. O juk tai taip pat fantastinis filmas. Galbūt kino juostos vaizduojančios senesnius laikus labiau žavi nei tos kurios žvelgia į ateitį? O kas jei sujuntume praeitį su ateitimi? Tai gautume „Mirtingas mašinas“. Ir tai, to paties „Žiedų valdovo“ kūrėjams pavyko tikrai neblogai. Ir ištrikrųjų visa ta koncepcija tikrai įspūdinga, įtraukianti ir žavinti savo originalumu. Tam tikrais monetais tai primena kompiuterinį žaidimą „Bioshock“, bet būtent tas senoviškas modernumas savotiškai žavus. Kad ir bazė virš debesų, sparnais plasnojantys lėktuvai ar vikšrais važiuojantys miestai. Tai kažkas įmantriai nuostabaus ir puikus praeities ir ateities miksas. Filme greta pagrindinės istorijos nevengiama paliesti ir žalos gamtai, karo ar priklausomybės telefonų ekranams ar sintetinio maisto problemų. Kai kur iš to subtiliai pasišaipoma. Kaip kad ir iš to, ką žmonės garbina ir laiko muziejuose.

Kaip ir visais tokias kartais, taip ir šįkart buvo labai puiku atsidurti išankstinėje premjeroje, apie filmą nieko nežinant ir praktiškai net nemačius jo anonso. Kažkur fone girdėta reklama ar matyti keli motyvai, žinoma sukūrė mažą įspūdį ir šiokią tokią išankstinę nuomonę, kuri filmo egoje kardinaliai pasiketė. Profesionalūs kūrėjai puikiai padirbėjo ir sukūrė įspūdingai atrodančiais vazidais ir puikiais specialiaisiais efektais gausų nuotykių ir veiksmo postapokaliptinį filmą. Čia akis prikausto tiek vaizdai, tiek garso efektai, o personažų gausa tokia, kad nei vienas iš jų taip ir nespėja pilnai atsikleisti. Kas beje kiek ir liūdina ir glumina. Po filmo jautiesi kiek paismetęs ir reikia viską iš naujo „suvirškinti“ bei pergalvoti. Bet tai turbūt reiškia, kad filmas atliko savo darbą ir pasiekė mano kaip žiūrovo protą, mintis, sukėlė apmąstymus ir paliko įspūdį.

Na bet pripažinkime, jog judantis miestas ryjantis mažesniuosius tam, kad išgyventų pats – išties yra beprotiškai įspūdinga.

Teisybės dėlei tai reikėtų pasakyti, jog siužetas yra ganėtinai nuspėjamas, tačiau tai šiai juostai beveik neturi neigiamos įtakos, nes viską nustelbia pats istorijos pateikimas. O jis yra įtraukiantis, nors ir klaidinantis persipynusių motyvų gausa, kurie keliais monentais atrodo neišbaigti, atsiradę iš niekur ir neišplėtoti. Nei nepastebi kaip nespėjai suprasti vieno, o jau stebi kažką kitką. Kai kurie veikėjų pasirinkimai ar poelgiai taip pat nelogiški ir kiek neapgalvoti. Tačiau visa tai nesutrukdo filmui sužibėti. Taip pat atrodo tarsi įprasta, jog visas paskaojimo stilius yra kaip ir klasikinis ir pažįstamas. Na žinote: kai yra blogoji ir geroji pusės ir toji geroji pusė susivienija ir bando įveikti blogąją. Kuomet kažkokie veikėjai susipažįsta ir tarp jų dar įvyksta kažkokia chemija ir tarpusavio trauka, ką galima pavadinti meilės istorija. Tai būtent taip įvyksta ir šįkart.
Na bet pripažinkime, jog judantis miestas ryjantis mažesniuosius tam, kad išgyventų pats – išties yra beprotiškai įspūdinga, o sienos sprogdinimo metu virpesiai, nuo nepaprastai galingų efektų, praėjo per visą kūną. Su pasimėgavimu galima žiūrėti tokį filmą, ir žiūrėti pro pirštus į nuspėjamus veiksmus ar pačią istoriją.

Aktorių vaidyba ar garso takelis labai didelių įspūdžių nepalieka, viskas gana tradiciška ir paprasta. Ir nors ir viskas atlikta lyg ir neblogai, tačiau į atmintį neįsirėžią. Labiau įstringa tai, ką atlieka net ne žmonės, o pavyzdžiui, kad ir robotu virtęs vyras, kurio istorija gali priversti nubraukti net ir ašarą. Taip, dramos čia irgi yra. Kaip ir veiskmo, nuotykių, humoro, santykių kulminacijų ir atomazgų. O apie įspūdingus vaizdus ir efektingus specialiuosius efektus – jau minėjau. Apsibendrinant tai filme gausu visko. Visko yra tiek daug, kad akivaizdžiai kai ko net nespėta parodyti ir tarsi jauti, jog gal trūktų ir antro filmo – tčsinio. Kas žino, galbūt… Visgi filmą verta ir būtina pamatyti, vien dėl originalumo ir ganėtinai įspūdingo ir įdomaus pateikimo.

Vertinimas 8,5 iš 10.